Google haberlere site ekleme

Google haberlere site ekleme nasıl yapılır?

İçeriklerinde yeni ve güncel haber bulunan, özel son dakika haberlerinin yer aldığı siteler google arama sonuçları sayfasında haberler bölümünde yayınlanırlar.

Site sahipleri için Siteyi Google haberler kategorisine ekleme konusu çok sık sorulan bir soru. Google news bölümü ayrı bir şekilde ve üst bir bölümde arama sonuçları arasında bulunduğu için yeni makaleler ve bilgileri içeren haber sitelerindeki güncellemeler google tarafından hızlıca keşfedilerek anasayfanın önlerinde ve haberler kısmında listelenir. Bu ayrıcalığın gayesi sık güncellenen haber sitelerindeki en güncel haberlerden kullanıcıları haberdar etmektir.

Siteyi google haberlerine kayıt ettirmek için;

İlk adım: https://support.google.com/news/publisher/answer/40787?hl=tr sayfasını ve kalite yönergelerini, yeterlik kurallarını ve site kabul şartlarını incelemelisiniz. Bu koşulları yerine getirdikten sonra izleyeceğiniz adımlar şunlar olacaktır;

Google Haberlere kaydettirmek istediğiniz web siteniz webmaster araçları tarafından onaylanmış olmalıdır. Doğrulanmamış sitelerin haberlere eklenme talebi kabul edilmez.

Site doğrulama işleminden sonra atılacak diğer ve en önemli adım ise  https://partnerdash.google.com/partnerdash/ sayfasına google hesabı ile giriş yapılarak  haberler (news) seçimi yapılmalıdır.

Ekrana gelen haber yayıncılığı yapacak site konusu ile bilgiler, sitenin yayıncısının kimliği, email adresi, sitedeki haberlerin genel içeriğine ait bölüm ve bölümler (farklı bölümler seçilebilir) beyan edilerek, google news  ekibine incelenmek ve uygun görüldüğü takdirde dizine eklenmek üzere gönderilir.

Püf noktası olarak; Eklenmek üzere gönderilen bütün siteleri kabul edilmediğini, google haberler servisinde yayınlanabilmek için gerekli kural ve koşulları yerine getirdiğinizin kontrol edileceğini dikkate almalısınız.

Hangi siteleri eklemek mümkün?

Sitede orijinal içerikli ve güncel makale  bilgi ve haber yayınlıyorsanız, bu eşsiz içerikler güncel, okunaklı ve muhteviyatı itibariyle doyurucu özgün bir içeriğe sahipse, sitenin kime ait olduğu, bu alandaki yetkinliği, site künyesinin olup olmadığı, hukuksal ve mali yönden sorumlu ve sorumsuz olunan konulara dair itirazi kayıtlar varsa siteyi google haberlere ekleme isteği genel olarak kabul edilir. Aksi takdirde kime ait olduğu belirsiz, oradan buradan haberleri yayınlayan, herhangi bir yenilik içermeyen, popüler veya güncel kopya içerikli sitelerin google haberler arasında yayınlanması imkanından yararlanması ve bunun getirdiği avantajları kullanmasına politikalar gereğince izin verilmez. Çünkü yayıncılık ciddi ve sorumluluk gerektiren bir iştir…

Eğer yukarıdaki şartları sağlayamayan bir siteniz varsa gereksiz şekilde ekleme talebinde bulunmamanızı tavsiye ederiz.

Bu yazı Arama Motorları, Site kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Google haberlere site ekleme için 1 cevap

  1. hüseyin ünlü der ki:

    Teşekküler güzel paylaşım olmuş. Sayenizde sitemi ekledim

Yorumlar kapalı.