Dizinlere Site Eklemek

Sitenizi yaptıktan sonra ve ilk iş olan siteyi arama motorlarına ekleme işlemini tamamladıktan sonra yapmanız gereken ikinci bir önemli iş ise dizinlere site eklemektir.

Dizinler (ingilizce = directory, directories), özetle web rehberleri, web kataloglardır. Bunlar genel kategorilere bölünmüş olabilecekleri gibi (general web directories), konuya özel (niche directories) yani bir başka deyişle sadece belirli konular ve alt konulara göre sınıflandırılmış rehberlerdir. Genellikle bir başlangıç noktası, bir rehber veya aranan linklere kısa yollar içeren dizinlerin önemi yadsınamaz.

Bir diğer açıdan ise dizinler, arama motorlarının yüklerini hafifletirler, rekabeti azaltırlar ve arama motorlarının robotları tarafından sürekli tarandıklarından, yeni eklenen linkleri takip ederek, konu hakkındaki yeni sitelere de ulaşarak onları da tararlar. Bu açıdan dizinler internetin vazgeçilmezleridir.

Sitenizi dizinlere eklemekle ;
1. Link popülerliğinizi arttırırsınız
2. Sitenizin tanıtımını ve reklamını yapmış olursunuz
3. Sitenin arama motorları ve robotlar (örümcekler) tarafından taranmasını sağlarsınız
4. Pagerank yani sayfa değerini arttırırlar
5. Sitenizin web değeri veya şu anda oldukça revaçta olan Google PageRank’i düşük de olsa, dizinlerin genel olarak Pageranki yüksek olduğundan arama sonuçlarında dizin ilk sayfalarda çıksa da dizine giren ziyaretçi dolaylı olarak sizin linkinize yönlendirileceğinden yeni kurulan bir sitenin ziyaretçi sayısına katkıda bulunurlar.

Bu nedenle dizinlere site eklemek oldukça önemli bir işlemdir. Sitemizde de sitenizi hangi dizinlere eklemeniz gerekeceği yönünde tavsiyelerde de bulunacağız. Ancak şimdiden, yukarıda da belirttiğimiz üzere, niche yani konuya özel dizinlere kayıt yapmanızı, site eklemede bunlara öncelik tanıyarak, genel web dizinlerine daha sonra ekleme yapmanızı öneririz. Buradaki mantık, related sites denilen alakalı, benzer içerikli sitelerden link almaktır. Böylelikle arama motorları sitenizin özel kategorisini çok daha kolay sınıflandırabilir ve siteye verdiği değeri de o kapsamda değerlendirir. Örneğin bir hukuk siteniz varsa önce hukuk ile ilgili dizin ve rehberlere, daha sonra genel kataloglara kayıt olmak en doğru yaklaşımdır.

Bir yol haritası çizmek gerekirse, sitede çeşitli başlıklar altında da bulacağınız üzere sırasıyla sitenizi eklemeniz gereken yerler:

1. Dmoz (Open directory project – Odp) a (Açık dizin projesi),
2. Özel konulu, sitenizin içeriği ile ilgili (niche) dizinlere,
3. Genel dizinlerini siteniz ile alakalı kategorilerine
Site eklemeye özen göstermelisiniz. (Bu konular diğer sayfalarda ayrıntılı bir şekilde açıklanacaktır)

Bu yazı Site kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.